összetétel
Ethylhexyl Salicylate – Más néven octyl salicylate vagy octisalate. Kémiai fényvédő, mely az UVB-sugarak (295-315 nm hullámhosszú) ellen nyújt védelmet. Fény hatására némileg veszít fényvédő képességéből. Önmagában használva nem nyújt elégséges védelmet, ezért egyéb fényvédőkkel szokták kombinálni.
Octocrylene – Kémiai fényvédő, mely az UVB- és rövid UVA-sugarak (290-350 nm hullámhosszú) ellen nyújt védelmet. Napfényvédő képessége viszonylag gyenge, önmagában használva nem nyújt kellő védelmet. Viszont nagy stabilitású összetevő, mely megvédi a többi fényvédőt az UV-sugárzás okozta károktól. (Sok fényvédő az UV-sugarak hatására lebomlik, és nem véd többet a fénytől.)
Butyl Methoxidibenzoylmethane – Egyszerűbb néven avobenzone. Kémiai fényvédő, mely az UVA-sugarak (310-400 nm) ellen nyújt védelmet. Az avobenzone stabilitása nem túl nagy, fény hatására lebomlik. Fotostabilizátorok (mint pl. Octocrylene vagy Butyloctyl Salicylate) lassítják az avobenzone lebomlását.
Glyceryl Stearate – Más néven GMS. Színtelen, szagtalan, édes ízű nedvszívó por, a sztearinsav glicerin észtere. Pálmaolajban, szójaolajban, különféle zöldségekben és az emberi szervezetben is megtalálható zsírsav. A kozmetikumokban bőrpuhító (emollient) és emulgeálószerként használt. Állítólag védi a bőrt a káros szabadgyökök ellen is.
Ethylhexyl Triazone – Kémiai fényvédő, ami az UVB-sugarak ellen nyújt védelmet. Maximális védelmet a 314 nm hullámhosszú sugarak ellen nyújt. Mivel vízben nem oldható, kiváló az abszorpciós képessége és fotostabil, ezért gyakran találkozhatunk az összetevővel vízálló hatású fényvédő termékekben.
Cetearyl Alcohol – Cetyl és stearyl zsíralkoholok keveréke. Zsíralkohol, amelyet emulgeálószerként, bőrpuhító (emollient) és sűrítőanyagként (konzisztencia növelő) használnak a kozmetikumokban. A zsíralkoholoknak ellentétben a „normális” alkoholokkal (pl. ethylalcohol) nincs szárító és irritáló hatása a bőrre.
Tapioca Starch – Tápióka keményítő. A kozmetikumokban sűrűség szabályozó
segédanyagként használt. Az élelmiszeriparban is gyakran használt sűrítőként és stabilizáló anyagként.
Zinc Oxide – Ásvány. Kisebb mennyiségben sűrítő, fehérítő és síkosító segédanyagként, nagyobb mennyiségben pedig fizikai fényvédőként használt. Fizikai fényvédőként kiváló UVB és UVA blokkoló egyaránt, megfelelő védelmet nyújt a 290-400 nm hullámhosszú napsugarak ellen, és még a 700 nm hullámhosszú sugarak ellen is nyújt némi védelmet. Meglehetősen fotostabil. Nyugtató és antioxidáns hatása is van.
Cetyl Alcohol – Zsíralkohol, amelyet bőrpuhító (emollient), emulgeáló, sűrítő és hordozó anyagként használnak. Kivonható a kókuszolajból vagy előállítható mesterségesen is.
Benzophen One – 3 – Egyszerűbb néven oxybenzone. Kémiai fényvédő, amely az UVB- és rövid UVA-sugarak (290-360 nm hullámhosszú) ellen véd. Magas stabilitású összetevő, amely véd más összetevőket is az UV-sugárzás okozta károktól. Az oxybenzone viszonylag gyenge fényvédő, önmagában nem véd eléggé, így leginkább csak a többi összetevőt védő segédanyagként használt.
Caprylic/Capric Triglycerid – Kókuszolaj származék. Bőrpuhító (emollient), bőr kondicionáló és sűrítő hatású. Nem zsíros, könnyen kenhető, gyorsan a bőrbe szívódó anyag.
Squalane – A squalene ún. hidrogenizált formája. Az emberi bőrben, a bőr által termelt faggyúban is megtalálható természetes anyag. A kozmetikumokban kiváló hidratáló,bőrpuhító emollient anyag, természetes hidratáló elem (NMF, natural moisturizing factor). Mivel ez a forma kevésbé oxidálódik, mint a squalene, a squalane-t gyakrabban használják a kozmetikumokban.
Glycerin – Vízmegkötő. Állati és növényi zsírokban egyaránt megtalálható, bőrazonos (skinidentical, azaz a mi bőrünkben is megtalálható) anyag. Kivonható természetes anyagokból, de előállítható mesterségesen is. Rendkívül jó vízmegkötő, a bőrön használva képes kivonni a bőr alsó rétegeiből, növelve ezzel a bőr felszíni rétegében található vízmennyiséget. A túl sok (vagy tömény) glicerin azonban szárító hatású lehet, mivel a bőr felső rétegeiből a víz könnyen elpárolog (transepidermal water loss). Éppen ezért a glicerint (és más vízmegkötő anyagokat is) mindig más lágyító (emollient) anyagokkal kell kombinálni.
Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid – Egyszerűbb néven ensulizole. Kémiai fényvédő, mely főként az UVB (290-340 nm hullámhosszú) sugarak ellen véd. Só formája vízben oldódó és leginkább könnyű, nem zsíros készítményekben használják fényvédőként. Az ensulizole viszonylag stabil fényvédőnek tűnik, ami UV fény hatására nem sokat veszít védőképességéből.
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol – Egyszerűbb néven Bisoctrizole vagy Tinosorb M. Hibrid (kémiai és fizikai) fényvédő, mely az UVB- és UVA-sugarak (280-400 nm hullámhosszú) ellen egyaránt véd. Viszonylag nagy stabilitású, és nem szívódik be jelentősen a bőrbe.
Oenothera Biennis Seed Oil – Parlagi ligetszépe növényből nyert olaj, amely omega-6 zsírsavak (linolsav és gamma-linolsav) gazdag forrása. Az omega-6 zsírsavaknak fontos szerepe van a bőr legkülső rétegében (stratum corneum) lévő sejtek összetartásában, és így a bőrön keresztüli vízvesztés (trans-epideremal water loss) megakadályozásában. A parlagi ligetszépe olaja talán hatásos az atópiás dermatitisz (ekcéma egy fajtája) kezelésében is, valamint Paula Begoun szerint hatásos gyulladáscsökkentő és emollient.
Ceteareth 20 – Cetearyl alkohol és ethylene oxide keverékéből készülő zsíralkoholok a ceteareth vegyületek. Az összetevő nevében a szám az ethylene oxide molekulák számára utal. Az összetevőt leginkább emollient és emulgeáló szerként, valamint elegyítő, sűrítő anyagként használják a kozmetikumokban. Sérült bőrön nem szabad használni a ceteareth vegyületeket, egészséges bőrön alkalmazva nem jelentenek problémát.
Ceteareth 12 – Nem ionos felületaktív anyag. Tisztítószerként és emulgeálószerként használják különféle kozmetikumokban, de viszkozitásnövelő funkciója is van, azaz javítja a krémek állományát, krémszerűbbé, nehezebben folyóvá teszi őket. Ha sérült a bőrünk, lehetőleg ne használjuk. Az európai törvények korlátozott mennyiségben megengedik a
használatát.
Cetyl Palmitate – Fehér, kristályos, wax-szerű anyag, melyet bőrpuhító (emollient) anyagként használnak a kozmetikumokban.
Sodium Hyaluronate – A hialuronsav só formája, amely a bőrben is megtalálható természetes hidratáló elem (natural moisturizing factor, NMF). A lipidekkel együtt az NMF-ek segítenek megőrizni a bőr víztartalmát, feszességét. Ha csökken a bőr NMF- és lipidtartalma, az a bőr hámlását, kellemetlen feszülését és finom ráncokat eredményez. A kozmetikumokban alkalmazva a sodium hyaluronate képes vizet beszívni a bőrbe, ami a bőr kitelítődését, és
ezáltal a ráncok csökkenését eredményezi.
Tuber Magnatum Extract – Az egyik legritkább szarvasgomba fajtának, az isztriai szarvasgombának a kivonata. A CosIng hivatalos funkció besorolása szerint bőr kondicionáló hatású összetevő. Az Ulprospector információi szerint tanulmányok bizonyítják, hogy az összetevő öregedésgátló hatással van a bőrre – növeli a rugalmasságát (+35%), a hosszú távú hidratáltságát (+ 48%), csökkenti a ráncokat (- 12,8%) és a szem alatti duzzanatokat (- 14%) és a feltölti a bőrt (+ 0.39 mm).
Thocopheryl Acetate – Az E-vitamin egyik formája, mely a tiszta E-vitamin és az ecetsav észtere. A tocopheryl acetate hasonló tulajdonságokat mutat a tiszta E-vitaminhoz, azonban egy kicsit kevésbé jó a felszívódása a bőrbe és a fotoprotektív hatása is kevésbé bizonyított.
Viszont hosszabb a szavatossági ideje a boltok polcain (shelf life), ami miatt ez a leggyakrabban használt formája az E-vitaminnak.
Butyrospermum Parkii Mutter – Enyhén sárgás színű, természetes zsír, melyet az Afrikában honos sheafából vonnak ki. Édeskés illatú, puha, krémes vagy kemény állagú is lehet. A kozmetikumokban kiváló bőrpuhító (emollient) összetevő és antioxidánsok (A-, E- és Fvitamin) gazdag forrása. A sheavaj ehető is, a kakaóvaj helyettesítőjeként néhány csokoládéban is megtalálható. Remek összetevő száraz, érzékeny bőr ápolására.
Triethanolamine – Erősen lúgos (ph 10) ph szabályozó.
Butylated Hydroxytoluene – A butylated hydroxytoluene (BHT) egy stabilizátor, amely kozmetikumokban és hidratálókban is megtalálható. Antioxidánsként működik – segít a levegőnek kitett termék tulajdonságainak és hatékonyságának megőrzésében.
Pyenoxyethanol – Tartósítószer. Az egyik leggyakrabban használt, kevéssé irritáló. Világszerte engedélyezett a használata legfeljebb 1%-os koncentrációban. Bár a kozmetikumokban használt verzió csaknem mindig mesterségesen előállított, a Phenoxyethanol a természetben is megtalálható, például a zöld teában.
Ethylhexyglycerin – Bőrjavító anyag, amely egyben a krémben lévő tartósítószerek hatását is növeli. Gyakran használt parabének helyett tartósítószerként phenoxyethanollal kombinálva.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.